W Polsce jest ponad 6 razy więcej złotówek występujących jako cyfrowy zapis w wewnętrznej księdze rozrachunkowej systemu bankowego niż fizycznego pieniądza w obrocie.
Kryptowaluty i tokeny również są cyfrowym zapisem jednak w rozproszonym systemie księgowym bazującym na kryptografii (najwyższe bezpieczeństwo).
Najczęściej mówi się, że kryptowaluty to po prostu wirtualne pieniądze lub system transakcyjny oparty na technologii blockchain. Globalne, programowalne, dostępne dla wszystkich cyfrowe waluty, opracowane poza instytucjami finansowymi, bazujące na sieci peer-to-peer, która jest rozproszona, nie posiada centralnej jednostki, miejsca lub organizacji kontrolującej.
W 2017 r. w związku z bardzo dużym wzrostem wartości Bitcoina oraz kapitalizacji całego rynku, kryptowaluty zostały być postrzegane głównie jako aktywa inwestycje, spekulacyjne instrumenty finansowe czy papiery wartościowe, na których można zarówno się wzbogacić jak i stracić kapitał.
Token jest jednostką wartości stworzoną przez podmiot prywatny (organizację, firmę, start up) w celu samodzielnego zarządzania jego modelem biznesowym. Umożliwia użytkownikom m.in. dostęp do platformy, interakcję z jego produktami i usługami. Twórcom ułatwia np. dystrybucję i dzielenie się nagrodami z zainteresowanymi stronami.
Dzięki szerokiemu spektrum zastosowań kryptowaluty (tokeny) oraz technologia na której bazują (blockchain) postrzegane są dziś jako czwarta rewolucja przemysłowa i zaiste tym właśnie są.
Kryptowaluty są przede wszystkim cyfrowym pieniądzem. W porównaniu do walut fiduracyjnych przekazy i przelewy następują błyskawicznie, do dowolnego miejsca na świecie, a ich koszty są niewielkie lub zerowe. Wartość kryptowalut nie bierze się z niczego. Za każdą nową jednostką stoi realna praca wykonana przez komputery i dedykowane urządzenia, a dodatkowo monety i tokeny kupowane są przy użyciu walut tradycyjnych (FIAT).